Odškodnění po pracovním úrazu

Během života se zpravidla každý z nás setká s více či méně závažným úrazem. Specifickou kategorií jsou potom úrazy, ke kterým dojde při výkonu práce nebo na pracovišti. V takovém případě se zpravidla jedná o pracovní úraz, za který vám náleží adekvátní odškodnění.

Vymoci ho ale není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Pro laika je navíc získání odškodnění po pracovním úrazu náročné i skrze nejrůznější dokumenty, které je potřeba doložit.

Pokud se navíc zaměstnavatel, případně jeho pojišťovna „cuká“, může to řadu poškozených odradit od toho, aby se do celého (pro laika notně nepřehledného a složitého) procesu vůbec pouštěli. V takových případech je proto dobré obrátit se na profesionály, kteří vám s vymožením maximálního odškodnění úrazu ochotně pomohou.

Chci řešit náhradu za ublížení na zdraví při pracovním úrazu

Utrpěli jste při plnění pracovních povinností pracovní úrazNeváhejte nás kontaktovat! Společně se zkušenými advokáty vám pomůžeme vymoci maximální odškodnění, a to až tři roky zpětně (specifické případy i čtyři roky např. odškodnění ztížení společenského uplatnění).

Víte, že máte nárok na

  1. Bolestné za vytrpěnou bolest
  2. Náhradu za ztížení společenského uplatnění (tzv. odškodnění trvalých následků úrazu)
  3. Odškodnění za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti
  4. Náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při uznání invalidity
  5. Náhradu účelně vynaložených nákladů spojených s léčením
  6. Náhradu věcné škody
  7. Náhradu nemajetkové újmy při zvlášť závažném ublížení na zdraví zaměstnance

Chci získat maximální náhradu za ublížení na zdraví při pracovním úrazu.

Chci řešit náhradu za úmrtí při pracovním úrazu

Ročně dojde zhruba ke stovce pracovních úrazů s následkem smrti. V případě, že se tato tragická událost dotkla také vás, neváhejte po zaměstnavateli žádat maximální odškodnění, který si jej uplatní u Kooperativa pojišťovny. Se získáním maximálního odškodnění vám ochotně pomůžeme.

Víte, že máte nárok na

  1. Jednorázové odškodnění pozůstalých
  2. Náhradu přiměřených nákladů spojených s pohřbem
  3. Úhradu nákladů na výživu pozůstalých
  4. Náhradu nemajetkové újmy pozůstalých

Chci maximální odškodnění za usmrcení při pracovním úrazu.

Nejčastější dotazy ohledně odškodnění po nehodě

Co je to pracovní úraz?

Pracovním úrazem je podle zákoníku práce poškození zdraví, nebo smrt zaměstnance, došlo-li k nim nezávisle na jeho vůli krátkodobým, náhlým a násilným působením zevních vlivů při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním. Pracovním úrazem ovšem není úraz, který se zaměstnanci přihodil na cestě do zaměstnání a zpět.

Jak postupovat při hlášení pracovního úrazu?

Pracovní úraz ohlaste svému nadřízenému ihned, jakmile to váš zdravotní stav dovolí. Pokud jste nebyli převezeni do zdravotnického zařízení, vyhledejte ošetření lékařem a veškeré lékařské zprávy si důkladně uschovejte. Zaměstnavateli poskytněte maximální součinnost při šetření okolností pracovního úrazu. Následně si vyžádejte záznam o pracovním úrazu, který po vás budeme při řešení odškodnění požadovat.

Kdo má nárok na odškodnění pracovního úrazu?

V rámci pracovního úrazu je možno žádat o nároky za bolestné, náhradu léčebných výdajů, náhradu ušlé mzdy, náhradu za věcnou škodu a náhradu za ztížení společenského uplatnění. Tyto náhrady jsou určené zaměstnanci, kterému se pracovní úraz přihodí. Pokud ovšem dojde ke zvláště závažnému ublížení na zdraví zaměstnance nebo úrazu s následkem úmrtí, může odškodnění požadovat také jeho manžel, partner, dítě nebo rodič. Těmto skupinám poškozených náleží i jednorázová náhrada vzniklé majetkové újmy.

Jak se hodnotí výše bolestného a ztížení společenského uplatnění (tzv. trvalé následky)?

Výše odškodnění bolestného a ztížení společenského uplatnění se hodnotí dle jeho závažnosti pomocí bolestného bodu. Jeho výše byla dlouhá léta zakotvena fixně právním předpisem na částku pouze 250 Kč. V roce 2023 ovšem došlo ke změně a hodnota jednoho bolestného bodu stoupla na 393,06 Kč (dochází k pravidelnému navyšování). Hodnota bolestného bodu pro rok 2024 je 424,27 Kč. Pokud navíc poškozený utrpěl více zranění zároveň, body za zranění se sčítají.

Jak na správný výpočet odškodnění pracovního úrazu?

Pro maximální odškodnění pracovního úrazu je zcela zásadní výpočet bolestného a ztížení společenského uplatnění. Z naší praxe doporučujeme výpočet těchto náhrad přenechat specializovanému znalci, jehož služby pro vás rádi zajistíme.

Pracovní úraz, který chci řešit, se již stal před nějakou dobou. Má smysl vás kontaktovat?

Ano, společně s týmem zkušených profesionálů řešíme odškodnění při pracovních úrazech až tři roky zpětně (specifické případy i čtyři roky např. odškodnění ztížení společenského uplatnění) od vzniku škodné události. Ochotně provedeme též revize již uzavřených a vyplacených případů, případně vás právně zastoupíme u sporných případů nebo ve chvíli, kdy zaměstnavatel, či pojišťovna odmítají škodní událost řešit.

Kolik mě to všechno bude stát?

Stejně jako u řešení odškodnění při dopravních nehodách, ani v případě odškodnění pracovních úrazů nejsou potřeba žádné vstupní náklady. Naše služby jsou pro vás zcela zdarma a navíc je poskytujeme zhruba o polovinu levněji než konkurence. Naše odměna je stanovena procentem z vymožené částky. Pokud u případu neuspějeme, neúčtujeme si ani korunu.

Co musím udělat pro to, abych získal maximální odškodnění po pracovním úrazu?

Jako první nás kontaktujte a domluvte si nezávaznou schůzku, na které váš případ zcela zdarma posoudíme. Abyste na adekvátní odškodnění nemuseli zbytečně dlouho čekat, připravte si veškeré lékařské zprávy a další doklady o průběhu léčení. Nezapomeňte ani na potvrzení o pracovním úrazu, které získáte od zaměstnavatele ve chvíli, kdy úraz odpovídajícím způsobem ohlásíte (viz otázka č. 2).

Věděli jste, že

  • Ročně se v České republice stane více než 30 000 pracovních úrazů, přičemž jejich počet v průběhu let postupně klesá?

  • Počty pracovních úrazů, včetně jejich podrobného členění, každoročně zveřejňuje na svých webových stránkách Výzkumný ústav bezpečnosti práce?

  • V roce 2023 došlo k podstatnému zvýšení hodnoty bolestného bodu u pracovních úrazů na 393,06 Kč? Jeho výše byla dlouhá léta zakotvena fixně právním předpisem na částku 250 Kč. Hodnota bolestného bodu pro rok 2024 je 424,27 Kč.

  • Odškodnění pracovního úrazu může být nepříjemnou a komplikovanou záležitostí? Pokud se ale obrátíte na zkušené profesionály v oblasti odškodnění, vaše šance na vymožení adekvátní částky se rapidně zvyšuje! 

  • Odškodnění při pracovním úrazu za vás vyřídíme kdekoliv na území celé České republiky, a to až tři roky zpětně (specifické případy i čtyři roky např. odškodnění ztížení společenského uplatnění) od vzniku škodné události?
     

Chcete se nás na něco zeptat? Napište nám, rádi vám odpovíme